Ana Sayfa > Ekmek Makinesi Tarifleri > Focaaaia

(Focaaaia nasıl yapılır)

Focaaaia için kullanılan malzemeler :
3 bardak beyaz un
1 tatlı kaşığı instant kuru maya
¾ tatlı kaşığı tuz
1 bardak su
3 çorba kaşığı süt
2 çorba kaşığı sızma zeytinyağı

üzerine sürmek için:
1 çorba kaşığı sızma zeytinyağı
1 tatlı kaşığı kurutulmus fesleğen
1 tutam deniztuzu (istenirse)

Tarifi :
Makinenin ekmek pişirme haznesini mutfak tezgahına alıp pervaneyi takın. Makineyle birlikte gelen kap ve kaşık ölçülerini kullanarak, hazneye ilk olarak sütü, suyu ve zeytinyağını koyun. Unu bir kaşıkla serperek sıvıları örtecek şekilde ilave edin. Tuzu unun hemen üstüne haznenin bir köşesine yerleştirin. Unun ortasında küçük bir çukur açıp içine mayayı serpiştirin.

Ekmek haznesini makineye yerleştirip kapağını kapayın. Hamur programını seçerek makineyi çalıştırın.

Programın ilk 5-10 dakikasinda makinenin kapağını açıp malzemelerin iyice karışmış olduğunu kontrol edin. Eğer karışmamış malzeme varsa plastik bir spatula ile karışmasına yardım edin.

10 dakika sonra hamurun yapısını kontrol edin. Hamurun kulak memesinden çok daha yumuşak olması gereklidir. Hamurunuz çok kuru ve sert olmuşsa birkaç kaşık su ilave ederek yumuşacık bir hamur elde etmelisiniz. Eğer cıvık olmuşsa birkaç kaşık un gerekebilir.

Programın bitiminde hamuru hazneden mutfak tezgahına alıp iyice unlanmış tepsi üzerine alıp elinizi gerektikçe unlayarak 1 cm kalınlığında yuvarlak veya oval şekilde yayın. 30 dakika kabarması için ılık bir yerde bekletin.

Parmaklarınızla bastırarak ekmek üzerinde derince çukurlar oluşturun ve üzerinde 1 çorba kaşığı zeytinyağını gezdirin. Kurutulmuş fesleğen ve deniztuzu ile süsleyin.

Ekmeği fırına vermeden önce fırına dayanıklı küçük bir kaba ½ bardak kaynar su ilave edip fırının arka köşesine yerleştirin.

Önceden 230 derecede ısıtılmış fırında yaklaşık 20 dakika, ya da üstü iyice kızarana kadar pişirin. Eğer üstü erken kızarırsa aluminyum folyo ile örtüp pişirmeye devam edin.

Yemeğin mevsimi : Her Mevsim
Yanında yenebilecek tavsiye yemekler :
Kaç Kişilik : 8

Gönderen : kartal72
Gönderdiği tarih : 09 Eylül 2009

Arama


Günün Püfü

Salatayı erken yapmanız gerekirse, bozulmaması için üzerine nemli bir bez örtün ve sosunu koymayın. Sofraya alırken sosunu ilave edin.

Sayfa 0,015 saniyede oluşturuldu.