Ana Sayfa > Turşular > Sivri Biber Turşusu

(Sivri Biber Turşusu nasıl yapılır)

Sivri Biber Turşusu için kullanılan malzemeler :
1 kg sivri biber
3 su bardağı sirke
1 baş sarmısak
3 çorba kaşığı tuz
15 su bardağı su
2 çay kaşığı şeker
1 fincan nohut

Tarifi :
Turşu suyu için 1.5 litre (sekiz su bardağı) suyu kaynatıp soğutun. Sivri biberleri bütün olarak ayıklayın, yıkayın ve süzün. Saplarının fazlalığını kesin ve uçlarını iki cm uzunluğunda yarın. Sarmısakları soyup küçük parçalara ayırın. Turşunun kurulacağı kavanozun veya kabın dibine nohutlar ve sarmısağın bir kısmını serpiştirin. Sivri biberleri de kavanoza düzgünce yerleştirin. Biberlerin arasına kalan sarmısakları serpiştirin. 15 su bardağı kaynatılıp soğutulmuş suyun içine tuz, şeker ve sirke ilave edip karıştırın. Taze biberlerin üzerini bir parmak geçene kadar bu sudan doldurun. Kapağını kapatıp serin, güneş görmeyen ve rutubetsiz bir yerde 10 gün bekletin.

Püf noktası
Turşu yapımında üç önemli nokta, sirke, tuz ve sudur. Sirke oranı suyun yüzde 20si olmalıdır. Yani beş su bardağı suya bir su bardağı sirke. Bir litre suya 50-60 gr tuz katılmalıdır. Ancak, su miktarı fazlalaştıkça tuz miktarını biraz düşürülmelidir. Örneğin, beş litre sirkeli suya 150-200 gr arasında tuz katılmalıdır. Su miktarı, turşu kabının hacmine göre değişebilir. Ona göre de sirkeli su miktarı ayarlanmalıdır. Bu sirkeli ve tuzlu su, genelde bütün turşularda kullanılabilir. Su kaynatılmadan konursa turşunun üzeri küf tutar. Turşulara konulacak su mutlaka kaynatılmalıdır.


Yemeğin mevsimi : Her Mevsim
Yanında yenebilecek tavsiye yemekler :
Kaç Kişilik : 10

Gönderen : kartal72
Gönderdiği tarih : 14 Eylül 2009

Arama


Günün Püfü

Yoğurt yapacağınız sütü kaynamaya başladıktan sonra beş dakika süreyle büyük bir kaşıkla havalandırırsanız yoğurdunuz daha lezzetli olur.

Sayfa 0,014 saniyede oluşturuldu.