Ana Sayfa > Ekmek Makinesi Tarifleri > Aşure Ekmeği

(Aşure Ekmeği nasıl yapılır)

Aşure Ekmeği için kullanılan malzemeler :
3¼ bardak beyaz un
1 dolu tatlı kaşığı instant kuru maya
1 silme tatlı kaşığı tuz
1 yumurta
4 çorba kaşığı şeker
1 bardak süt, oda sıcaklığında
3 çorba kaşığı gül suyu
3 dolu çorba kaşığı elma sosu, yoksa sıvıyağ
½ bardak çekirdeksiz kuru üzüm
8 adet kuru kayısı
6 adet kuru incir

üzeri için:
1 yumurta akı
1 çorba kaşığı file badem
1 çorba kaşığı susam

Tarifi :
Makinenin ekmek pişirme haznesini mutfak tezgahına alıp pervaneyi takın. Makineyle birlikte gelen kap ve kaşık ölçülerini kullanarak, hazneye ilk olarak sütü, elma sosunu (veya sıvıyağı), yumurtayı ve gül suyunu koyun. Unu bir kaşıkla serperek suyu örtecek şekilde ilave edin. Tuzu ve şekeri unların hemen üstüne haznenin farklı köşelerine yerleştirin. Unun ortasında küçük bir çukur açıp içine mayayı serpiştirin.

Ekmek haznesini makineye yerleştirip kapağını kapayın. Beyaz ekmek, 750 gram, orta kızarıklık seviyesini seçerek makineyi çalıştırın.

Programın ilk 5-10 dakikasinda makinenin kapağını açıp malzemelerin iyice karışmış olduğunu kontrol edin. Eğer karışmamış malzeme varsa plastik bir spatula ile karışmasına yardım edin.

10 dakika sonra hamurun yapısını kontrol edin. Hamurun kulak memesinden daha da yumuşak olması gereklidir. Hamurunuz çok kuru ve sert olmuşsa birkaç kaşık su ilave ederek yumuşacık bir hamur elde etmelisiniz. Eğer cıvık olmuşsa birkaç kaşık un gerekebilir.

Kuru meyveleri ayrı kaplara alıp üstlerine yarımşar bardak sıcak su ilave ederek 30 dakika bekletin. Kağıt havlu ile kurulayın. Kayısı ve incirleri küçük küp şeklinde doğrayın.

Yoğurma aşamasında ek malzeme sinyalinden hemen sonra kuru meyveleri ekleyin.

Pişme sinyalinden 5 dakika sonra, kalın bir fırın eldiveni kullanarak hazneyi makineden çıkarın. Ekmeği plastik bir bıçak yardımıyla kenarlardan ayırıp bir soğutma teline veya ızgara üzerine alın. 15-20 dakika beklettikten sonra kesin.

Yemeğin mevsimi : Her Mevsim
Yanında yenebilecek tavsiye yemekler :
Kaç Kişilik : 6

Gönderen : kartal72
Gönderdiği tarih : 09 Eylül 2009

Arama


Günün Püfü

Yağı fazla olan yemeğin üzerine iki dilim bayat ekmek koyarak kapağını kapatın. Bu işlem yemeğin buharıyla birlikte yağını da çekmesini sağlar.

Sayfa 0,027 saniyede oluşturuldu.