Ana Sayfa > Ekmek Makinesi Tarifleri > İncirli Ekmek

(İncirli Ekmek nasıl yapılır)

İncirli Ekmek için kullanılan malzemeler :
2½ bardak beyaz un
½ bardak tam buğday unu
1 tatlı kaşığı instant kuru maya
1 çorba kaşığı pekmez
1½ tatlı kaşığı tuz
1¼ bardak su, oda sıcaklığında
50 gram yumuşak tereyağı
8 adet kuru incir

Tarifi :
Makinenin ekmek pişirme haznesini mutfak tezgahına alıp pervaneyi takın. Makineyle birlikte gelen kap ve kaşık ölçülerini kullanarak, hazneye ilk olarak suyu ve pekmezi koyun. Unları bir kaşıkla serperek suyu örtecek şekilde ilave edin. Tuzu ve yumuşatılmış tereyağını unların hemen üstüne haznenin farklı köşelerine yerleştirin. Unun ortasında küçük bir çukur açıp içine mayayı serpiştirin.

Ekmek haznesini makineye yerleştirip kapağını kapayın.

Beyaz ekmek, 500 gram ve orta kızarıklık seviyesini seçerek makineyi çalıştırın.

Programın ilk 5-10 dakikasinda makinenin kapağını açıp malzemelerin iyice karışmış olduğunu kontrol edin. Eğer karışmamış malzeme varsa plastik bir spatula ile karışmasına yardım edin.

10 dakika sonra hamurun yapısını kontrol edin. Hamurun kulak memesinden daha da yumuşak olması gereklidir. Hamurunuz çok kuru ve sert olmuşsa birkaç kaşık su ilave ederek yumuşacık bir hamur elde etmelisiniz. Eğer cıvık olmuşsa birkaç kaşık un gerekebilir.

Kuru incirleri 3 kaşık sıcak suyla birlikte bir kaba alın ve 20 dakika bekletin iyice kurulayın. Daha sonra herbir inciri bıçak ile 4-5 parçaya bölün.

Yoğurma aşamasında ek malzeme sinyalinden hemen sonra incirleri ekleyin. (İyice karışmasını sağlamak için doğranmış incirleri hafiçe una bulayabilirsiniz).

Pişme sinyalinden 5 dakika sonra, kalın bir fırın eldiveni kullanarak hazneyi makineden çıkarın. Ekmeği plastik bir bıçak yardımıyla kenarlardan ayırıp bir soğutma teline veya ızgara üzerine alın. 30-40 dakika beklettikten sonra kesin.

Yemeğin mevsimi : Her Mevsim
Yanında yenebilecek tavsiye yemekler :
Kaç Kişilik : 6

Gönderen : kartal72
Gönderdiği tarih : 09 Eylül 2009

Arama


Günün Püfü

Soğanın gözlerinizi yakmamasını istiyorsanız üzerine sirke döküp birkaç dakika beklettikten sonra soyun. Ya da soğanı bir süre buzlukta bekletin.

Sayfa 0,016 saniyede oluşturuldu.