Ana Sayfa > Turşular > Taze Fasulye Turşusu

(Taze Fasulye Turşusu nasıl yapılır)

Taze Fasulye Turşusu için kullanılan malzemeler :
baharat
(istenilen sayıda) diş sarımsak
1-2 adet kuru soğan
2-3 adet limon
az sirke
1 kg. taze fasulye
kalın tuz

Tarifi :
Taze fasulyelerin baş ve uç kısımlarını kesin. Varsa, kılçıklarını özenle ayıklayın. Büyük bir tencerede bol su kaynatın. Ayıklayıp yıkadığınız fasulyeleri kaynayan suya atıp 2-3 dakika kadar haşlayın. Sonra, fasulyeleri kevgirle alıp soğuk suda soğutun.

Daha sonra, soğuyan fasulyeleri cam konserve kabına yerleştirin. Üzerine, istenilen sayıda diş sarımsak, limon dilimleri, kuru soğan dilimleri, ve arzuya göre, arzu edilirse, çeşitli baharat ilâve edin.

Tüm malzemenin üzerine porselen kaptan bir ağırlık koymayı ihmal etmeyin. Ve, cam konserve kavanozunu, oranı yüzde 6 olan tuzlu salamura ile doldurun. Arzu edilirse, yüzde 10 oranında sirke de eklenebilir.

Ve, tıpkı öbür turşularda olduğu gibi, 18-20C derecede ekşimeye bırakılır. Zaman içinde, turşunun üzerinde maya zarı oluşursa, derhal kepçeyle alın.

Önemli not:
Sâde fasulye turşusu: Taze fasulye turşusunu, tıpkı acele çarliston ya da sivri yeşil biber turşusunda olduğu tarzda hazırlamak da mümkün. O zaman, güzelce ayıklanan taze fasulyeler, sâdece haşlanır. Üzerine, havanda tuzla dövülmüş bol sarımsak, (belki, bir kaç limon dilimi), ve baharat eklenir.


Yemeğin mevsimi : Her Mevsim
Yanında yenebilecek tavsiye yemekler :
Kaç Kişilik : 10

Gönderen : kartal72
Gönderdiği tarih : 14 Eylül 2009

Arama


Günün Püfü

Tatlının şurubu iyice çekmesi için tatlı veya şuruptan birinin sıcak olmasına dikkat etmelisiniz.

Sayfa 0,012 saniyede oluşturuldu.