Ana Sayfa > Deniz Ürünleri > Paella

(Paella nasıl yapılır)

Paella için kullanılan malzemeler :
1/2 kg. karides
1 fener balığı
250 gr. kalamar
250 gr. mürekkep balığı (sübya)
250 gr. iç midye
6-7 diş sarımsak
2 domates
1,5 kg. yuvarlak pirinç
400 gr. sıvıyağ
10 adet kırmızı biber turşusu
limon
2 tatlı kaşığı safran
1 çorba kaşığı toz kırmızı biber
tuz

Tarifi :
İspanyolların en ünlü yemeklerinden olan Paella'nın yapımını burada sizlere balık ve deniz mahsulleri ile veriyorum. Ama Paella'yı tavuk ve sebze ile de hazırlayabilirsiniz. Bunun için de kuşbaşı tavuk eti ve istediğiniz sebzeleri iri iri doğrayarak kullanabilirsiniz.

Fener balığını balıkçınızdan kafası ile birlikte alın.

Balığı temizleyip filetolarını çıkarın. Kuşbaşından büyük parçalara bölün. Balığın kafasını kemikleri ile birlikte büyük bir tencereye koyun. Üstüne kullanacağınız pirincin pişme ölçüsüne göre hemen hemen 4 litre su koyun, safranı ilave edin ve kaynamaya bırakın.

Küçük bir tencerede su kaynatın. İçine midyeleri atın ve 1-2 dakika kadar haşlayın. Sarımsakları temizleyin dövün ve bir kenara bırakın. Domatesleri rendeleyin.

Paella yapmak için mutfağınızdaki en büyük ve altı kalın bir tepsiyi kullanın. Tepsiyi ateşe koyun içine bol miktarda yağ koyup kızdırın. Karidesleri yıkayın, kurulayın ve tepsiye atarak 5 dakika kadar kızgın yağda kızartın. Kızarmış karidesleri bir tabağa alın.

Yağı değiştirmeden, içinde karidesleri kızarttığınız yağa fener balıklarını atın ve şöyle bir çevirerek 2 dakika kavurup bir tabağa çıkarın. Aynı yağa kalamarları atın ve 5 dakika kadar çevirin, kalamarları çıkarmadan mürekkep balığı ve sübyayı ekleyin, bir 5 dakika daha birlikte çevirin ve bir tabağa alın.

Aynı yağa sarımsakları atın ve kızartın. Böylece yağınız tüm balıkların ve sarımsağın kokusunu alır. Üstüne domates rendesini atın, toz kırmızı biberi ilave edin ve birlikte çevirin.

Domatesler biraz yumuşayınca, içine yıkanmış pirinci atıp 1-2 dakika kavurun. Üzerine fener balığının kafası ve kemikleri ile kaynatarak hazırladığınız safranlı balık suyunu sıcak sıcak ilave edin. Haşlanmış midyeleri ekleyin. Midyeleri haşladığınız suyun üst kısmından kepçe ile alarak yine pirince ekleyin.

Daha önce kavurduğunuz balıkları ve kalamarı pirincin üzerine biraz yayarak koyun ve şöyle bir karıştırın. Sonra da kızarmış karidesleri, kırmızı biber turşularını Paella'nın üzerine sıralayın ve üstünü kapatmadan kısık ateşte 20 dakika, pirinçler pişinceye kadar kaynamaya bırakın. 20 dakika sonra üzerini alüminyum bir kağıtla kapatın ve 5 dakika daha, çok kısık ateşte dinlenmeye bırakın. Limonları dilimler halinde kesin, Paella'nın kenarlarına dizin.

Yanında Portakal ve Hardal Soslu Salata ile sıcak sıcak servis yapın.

Eğer balığı balıkçıya temizletirseniz, kafasını ve kemiğini almayı unutmayın

Yemeğin mevsimi : Her Mevsim
Yanında yenebilecek tavsiye yemekler :
Kaç Kişilik : 10

Gönderen : AKGÜLCEMAL
Gönderdiği tarih : 17 Eylül 2009

Arama


Günün Püfü

Sert etler limon suyu ilave edilerek pişirilirse hem yumuşak ve lezzetli olur, hem de çabuk pişer.

Sayfa 0,025 saniyede oluşturuldu.