Ana Sayfa > İştah Açıcılar ve Aperatifler > Bakla Ezmesi

(Bakla Ezmesi nasıl yapılır)

Bakla Ezmesi için kullanılan malzemeler :
100 g. kuru iç bakla (geceden soğuk suda ıslatılmış)
4-5 yemek kaşığı zeytinyağı
1 yemek kaşığı sirke
1 diş sarmısak (ezilmiş)
tuz ve karabiber
sebzeler
1 küçük karnabahar, küçük çiçeklere ayrılmış
1 salatalık, ince çubuk halinde kesilmiş
2 kereviz sapı, ince çubuk halinde kesilmiş
2 havuç ince çubuk halinde kesilmiş
1 küçük yeşil biber, ince çubuk halinde kesilmiş
1 küçük kırmızı biber ince çubuk halinde kesilmiş
1 bağ kırmızı turp

Tarifi :
Baklaları süzüp soğuk suda durulayın. Büyük bir tencereye koyup üstüne soğuk su ekleyip bir taşım kaynatın. Sonra ateşi kısıp, tencerenin kapağım yarı kapatıp 1 1/4 saat baklalar yumuşayıncaya kadar pişirin. Pişirme sırasında gerekirse sıcak su ekleyin.

Baklaları süzüp, suyunu bir kenara ayırın. Baklaları 4 yemek kaşığı zeytinyağı, sirke, sarımsak, tuz, biber ve ayrılmış bakla suyundan 4 yemek kaşığı ile birlikte blendera koyup, koyulaşıncaya kadar karıştırın. Çok koyu olursa biraz daha pişme suyundan ekleyin.
Bakla ezmesine tuz ve biberi ilave edip karıştırdıktan sonra bir servis kasesine aktarın. Kaseyi bir servis tabağının ortasına yerleştirip, etrafına sebzeleri yerleştirin.

AŞÇIDAN ÖNERİLER: Eğer baklaları, geceden ıslatmak için vaktiniz yoksa ıslatma zamanını sıcak su kullanarak kısaltabilirsiniz. Baklaları büyük bir tencereye koyup, üstüne soğuk su ekleyip kaynatın. Süzüp tekrarlayıp sonra ateşten ahp 2 saat sıcak suda bırakın. Daha çok zaman kazanmak için 425 g. konserve bakla kullanabilirsiniz. Bu takdirde ezme 30 dakikada hazırlanabilir.

DÜDÜKLÜDE PİŞİRME: Kurutulmuş baklalar düdüklü tencerede 20 dakikada pişirilebilir.

SERVİS ÖNERİLERİ: Tarifteki miktar 4 kişi için başlı başına bir salata ya da 8 kişi için bir başlangıç mezesi olarak düşünülmelidir.

DONDURMA: Ezme çok iyi donabilir. Derin dondurucuda 3 aya kadar saklayabilirsiniz. Servisten 2 saat önce dondurucudan çıkarıp oda sıcaklığında çözülmeye bırakın.

Yemeğin mevsimi : Her Mevsim
Yanında yenebilecek tavsiye yemekler :
Kaç Kişilik : 4

Gönderen : MeLTeM
Gönderdiği tarih : 13 Kasım 2004

Arama


Günün Püfü

Çok miktarda patatesiniz var ise torbanın içerisine bir adet elma koyun. 8 hafta boyunca filizlenmesini ve büzüşmesini önler.

Sayfa 0,034 saniyede oluşturuldu.