Ana Sayfa > Kompostolar - İçecekler > Böğürtlenli Granita

(Böğürtlenli Granita nasıl yapılır)

Böğürtlenli Granita için kullanılan malzemeler :
270 gr böğürtlen
80 gr toz şeker
160 ml su
1 tatlı kaşığı limon suyu

Tarifi :
Küçük bir sos tenceresinin içine toz şekeri ve suyu koyun. Toz şeker tamamen eriyip, sos hafifçe fokurdamaya başladığında ocağın altını kapatın. Limonu ekleyin. Bir kaşık yardımıyla sosu 1-2 dakika karıştırın ve iyice soğuyana kadar bekletin.

Böğürtlenleri, el blenderiyle püre haline getirin. Soğuyan şerbetle bu püreyi karıştırın ve tel süzgeçten geçirin. Plastik veya çelik bir saklama kabına koyun ve kaşığın sırtıyla üzerini düzleştirin. Kapağını kapatın. Saklama kabını difrize yerleştirin ve 2 saat kadar bekletin.

Bu sürenin sonunda difrizden çıkardığınız granitayı bir çatal yardımıyla kenarlardan içeri doğru harmanlayın. Çok fazla karıştırmamaya dikkat edin. Aksi taktirde granitanız sorbe olur. Kabı tekrar difrize koyun. Bir kaç saat (3-4 saat) daha difrizde bekletin. Ara sıra çatalla karıştırmaya devam edin. Ve nihayet servis sırası geldiğinde şık bardaklara paylaştırın.

Yemeğin mevsimi : Her Mevsim
Yanında yenebilecek tavsiye yemekler :
Kaç Kişilik : 4

Gönderen : kartal72
Gönderdiği tarih : 15 Eylül 2009

Arama


Günün Püfü

Soğanın gözlerinizi yakmamasını istiyorsanız üzerine sirke döküp birkaç dakika beklettikten sonra soyun. Ya da soğanı bir süre buzlukta bekletin.

Sayfa 0,030 saniyede oluşturuldu.